O gatunku

Nazwa gatunkowa: praomys (mastomys) natalensis
Nazwa zwyczajowa: mastomys, myszorówka natalska, mysz masto, african soft furred rat, ASF, multimammate mouse, multimammate rat
Średnia długość życia: 2-3 lata
Waga: samce: 100-130g; samice: 90-115g
Dojrzałość płciowa: 54-63 dni
Ciąża: 21-25 dni

Myszorówki są uznawane za jedne z najpowszechniejszych gryzoni zamieszkujących Afrykę. W swoim naturalnym środowisku można je spotkać zarówno w małych jak i dużych grupach w Afryce Południowej, Wschodniej i Środkowej, poza górami i obszarami pustynnymi, na większości otwartych terenów, małych miasteczek i na terenach uprawnych.
Dorosłe osobniki mogą ważyć ponad 100g i mierzyć ok. 25-27 cm od czubka nosa do koniuszka ogona, przy czym ciało - 15 cm, a ogon - 11 cm. Dziko żyjące mastomys są koloru agouti, ale ze względu na to, iż były trzymane i hodowane w niewoli od połowy XX wieku, powstało wiele odmian barwnych.
Myszorówki agouti
Te aktywne nocą gryzonie są uważane za łatwe do utrzymania, niewymagające i niewydzielające intensywnego zapachu zwierzęta. Zwykle nie są agresywne, jednakże mogą podgryzać. Są nazywane "multimammate" ze względu na ilość sutków u samic, których mogą mieć 8-14 par (zwykle u gryzoni jest to 5-6 par).
Mastomys są wszystkożerne, jednak ich dieta powinna składać się głownie z najróżniejszych nasion. Oprócz tego żywią się białkiem zwierzęcym, warzywami i owocami, które powinny być regularnie dostarczane w diecie. Woda musi być zawsze dostępna.
Kiedy warunki są korzystne, myszorówki rozmnażają się cały rok, są bardzo płodne, a samica możne wydawać jeden miot na miesiąc. Możliwe jest trzymanie ich w grupach tej samej płci jeżeli nie chce się ich rozmnażać, gdyż są zwierzętami stadnymi i źle znoszą samotność.
Dojrzałość płciową osiągają w wieku 54-63 dni, a ciąża trwa średnio 23 dni. W miocie rodzi się nawet do 20 łysych i ślepych młodych, które przy trzecim tygodniu życia otwierają oczy. Opiekują się nimi wszystkie samice z kolonii. Nie powinny być oddzielane od rodziców przed skończeniem 28 dni i całkowitym zaprzestaniu picia mleka.
Zaczynając nową kolonię należy wybierać samice niespokrewnione z samcami, co uniemożliwi chów wsobny.
[Źródło]

Komentarze